Budowa dekoracji z okazji średniowiecznego jarmarku Budowa dekoracji z okazji średniowiecznego jarmarku

Budowa dekoracji z okazji średniowiecznego jarmarku (© Krzysztof Hawrot)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od piątku do niedzieli 25 lipca w Rynku Głównym trwać będzie średniowieczny jarmark urządzony przez świętującą 600-lecie istnienia Krakowską Kongregację Kupiecką. Największą atrakcją ma być karczma serwująca średniowieczne specjały.

- W starych księgach wyszukaliśmy potrawy, jakie podawane były na stołach dworu królowej Jadwigi oraz króla Jagiełły - opowiada Roman Gawrysiak, sekretarz rady Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. - Z pomocą znawców tematu Leszka Mazana, Mieczysława Czumy i Michała Kozioła, ustaliliśmy ulubione potrawy królewskie i takie zaproponujemy krakowianom i turystom.

A więc będzie kasza ze skwarkami, kasza z mięsem wieprzowym, ryba wędzona (śledź), pierogi z farszem gryczano-serowym, gołąbki z kaszą i serem, flaczki z pulpetami, (te pulpety nie są takie zwykłe, gdyż są zrobione na bazie wątróbek gęsich), świnka (tusza) z rusztu, potrawy z wędzarni (szynki, schaby, kiełbasy, słonina, boczek, drób), golonka z czerwoną kapustą, przepiórka z rusztu, ogórki kiszone, kapusta kiszona, oskoła czyli napój brzozowy i kwas chlebowy. Oczywiście nie zabraknie piwa, wina oraz miodów pitnych.

W sobotę 24 lipca odbędzie się wielki konkurs na najlepszą kiszkę. Rywalizować będą wszystkie stoiska gastronomiczne. Oceniają konsumenci i zawodowe jury. Nagrodą jest dyplom Andrzeja Wężyka, pierwszego magistra krakowskiej Alma Mater.

Gawrysiak zapewnia, że w 26 kramach kupcy sprzedawać będą artykuły rzemiosła z kobiecymi ozdobami drewnianymi i metalowymi. Pracowała będzie kuźnia z pamiątkowymi podkowami, w namiocie rycerskim pokazywane będą zbroje i broń biała, a nawet narzędzia tortur.

Na estradzie zaplanowano występy artystyczne i konkursy dla dzieci, a w piątek 23 lipca również pokaz mody urządzony przez Rores Models. Prezentowane będą kolekcje mody w stylu folk i etno Larysy Anety Knap, Olgi Kowalunas i biżuteria Eugeniusza Salwierza. Tłem dla tych występów będzie kopia obrazu Bitwa pod Grunwaldem o wymiarach 5x10 m autorstwa Zygmunta Rozwadowskiego i Tadeusza Popiela. Obraz jest własnością Muzeum Historycznego we Lwowie. Oryginał po konserwacji w Polsce będzie wystawiany na Wawelu.

Z okazji 600-lecia Kongregacji Mennica Polska wybiła okolicznościowe mosiężne i srebrne denary. Na awersie przedstawiona jest kupiecka koga, natomiast na rewersie złoty medal Cracoviae Merenti, którym odznaczona została Kongregacja na początku czerwca tego roku.

Wiadomości Olsztyn, Wydarzenia Olsztyn

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!