Światowa dominacja lodowych wojowników z Polski

OPRAC.:
Wojciech Gawor
Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn) został mistrzem świata, a następnie mistrzem Europy w żeglarskiej, bojerowej klasie DN. Tytuły wicemistrzowskie wywalczył Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki). Ogólnie, z Estonii, gdzie zostały rozegrane obie imprezy polscy żeglarze lodowi wracają z 12 medalami.
Jerzy Zakrzewski

O bojerach mówi się, że to najszybszy spośród sportów zimowych i zarazem najbardziej ekstremalna wersja żeglarstwa. Bojery to nieduże łódki napędzane wiatrem, poruszające się po lodzie. Przemieszczając się w sposób niemal zupełnie pozbawiony tarcia, z żeglarzami zawieszonymi kilkanaście centymetrów nad lodem, z łatwością mogą przekraczać aktualną prędkość wiatru. To właśnie jest zasadnicza różnica między bojerem, a żaglówką. O tym, że bojery rozwijają prędkości przekraczające 100 km na godzinę decyduje bowiem nie tylko wiatr, ale także małe opory towarzyszące ruchowi płóz na lodzie.

W tym widowiskowym sporcie Polacy od lat są światową potęgą, czego potwierdzeniem jest obecny sezon. 50 jubileuszowe mistrzostwa świata rozegrano w Estonii w Parnawie na lodzie Zatoki Ryskiej na Bałtyku. Na starcie stanęło 149 zawodników i zawodniczek w klasie DN oraz 19 zawodników klasy Ice-Optimist.

Michał Burczyński dość pewne sięgnął po swój czwarty tytuł mistrza świata, wygrywając trzy z sześciu wyścigów. O pozostałe miejsca na podium rywalizacja była bardzo zacięta. Ostatecznie srebrny medal w ostatnim wyścigu zapewnił sobie Łukasz Zakrzewski, a przed całkowitą dominacją biało-czerwonych resztę świata uchronił Estończyk JoonasKiisler, który wywalczył brązowy medal. Wśród kobiet dwa medale przypadły Laurze Banach (MKŻ Mikołajki), która była druga w klasyfikacji seniorek i pierwsza wśród juniorek. Z kolei Cezary Sternicki(Giżycka Grupa Regatowa) został wicemistrzem świata juniorów.

Miejsca Polaków w MŚ klasy DN

1 - Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn)
2- Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki.)
5 - Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki)
6 - Jarosław Radzki (Olsztyński Klub Żeglarski)
7 - Karol Jabłoński (Olsztyński Klub Żeglarski)
9 - Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki)

Tuż po zakończeniu mistrzostw świata, na tym samym akwenie lodowi żeglarze rozpoczęli rywalizację w mistrzostwach Europy. Podobnie, jak kilka dni wcześniej, Michał Burczyński odniósł pewne zwycięstwo potwierdzając tegoroczną dominację i zdobywając swój trzeci tytuł mistrza Europy.

Byłem w dobrej formie i oczywiście jechałem z zamiarem wywalczenia medali, ale dublet na mistrzostwach świata i Europy to naprawdę duży dla mnie sukces. Powiększyłem tym samym swoją kolekcję medali najważniejszych imprez bojerowych do 25, w tym siedmiu złotych. Było dużo ścigania, dużo adrenaliny. Kluczowe - jak zawsze - było poprawne żeglowanie, odpowiedni dobór sprzętu, zachowanie koncentracji, bo wszystko zaczyna się i kończy w głowie. Gratuluję wszystkim rywalom, stawka w obu regatach była niezwykle mocna. Trzy lata temu zerwałem ścięgno Achillesa i po mozolnych treningach wróciłem do stawki, silnej stawki, zrównując się z nimi, a na finiszu okazało się, że jestem najlepszy. To dodatkowy smak tych kolejnych złotych medali.

mówi Michał Burczyński.

W mistrzostwach Europy w klasie DN całe podium było biało-czerwone! Za plecami Burczyńskiego uplasował się bowiem Łukasz Zakrzewski, mistrz Europy z 2022 roku, a brązowy medal wywalczył Jarosław Radzki (Olsztyński Klub Żeglarski).

W pierwszej 10-tce uplasowało się 6 Polaków:

5 miejsce - Karol Jabłoński (Olsztyński Klub Żeglarski)
8 miejsce - Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki)
10 miejsce - Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki)

WicemistrzyniąEuropy wśród kobiet została Laura Banach, która jednocześnie sięgnęła po złoto wśród juniorek. Z kolei w rywalizacji juniorów brązowy medalwywalczył Kacper Worek (Yacht Klub Stal Gdynia). Mamy też medal w klasie Ice-Optimist – srebrow mistrzostwach Europy zdobył Stanisław Ługowski(Sailing Legia Warszawa).

Bojery to sport uprawiany w takich krajach, jak Polska, USA, Kanada, Niemcy, Węgry, Austria, Rosja, Estonia, Litwa, Łotwa, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Dania, Holandia, Szwajcaria, Wielka Brytania, a od tego roku do bojerowej rodziny dołączyli też Chińczycy. Polacy są najbardziej utytułowaną nacją w historii tego sportu. Od początku rozgrywania Mistrzostw Świata w 1973 roku, polscy bojerowcy zdobyli łącznie 60 medali, w tym 25 złotych, 21 srebrnych i 14 brązowych.

Absolutnym rekordzistą jest Karol Jabłoński, który aż 12 razy zdobywał tytuł mistrza świata, a do tego dorobku dorzucił 5 srebrnych medali. Olsztynianin 7 razy stawał też na najwyższym stopniu podium w mistrzostwach Europy. Michał Burczyński po tegorocznych sukcesach jest drugim w historii najbardziej utytułowanym polskim bojerowcem. Wyprzedził on w tej wewnętrznej hierarchii m.in. swojego ojca. Piotr Burczyński w latach 70 i 80. był jednym z najlepszych bojerowców na świecie. W swoim dorobku ma między innymi tytuł mistrza świata, trzy wicemistrzostwa świata oraz trzy tytuły mistrza Europy.